تبلیغات
زنبور درمانی و فواید زنبور عسل - درمان اسپوندیلیت انکیلوزان با استفاده از زهر زنبور عسل و ارائه دو مورد درمان

زنبور درمانی و فواید زنبور عسل

زنبور آفریده ی شگفت آور خالق هستی

آرتریت اسپوندیلیت انکیلوزان نوعی بیماری التهابی پیشرونده است که با ویژگی‌های آسیب دیدگی ستون مهره‌ای و استخوان‌های خاجی نشیمنگاهی مشخص می‌شود و سرانجام به ایجاد انکیلوز، آهکی شدن و فیبروز مفصل‌های آسیب دیده منجر می‌شود. این بیماری معمولاً به تدریج پدید می‌آید و با درد، خشكی و عدم حركت قسمت كمری ستون مهره‌ای و درگیری تدریجی قسمت‌های دیگر ستون فقرات و حتی قسمت خاجی- نشیمنگاهی همراه است.

جدا از تابلوی بالینی، نتایج رادیولوژی نخاع در تأئید تشخیص نقش مهمی دارد. رادیــولــوژی تــركیبی از پــوكی جسم مهره‌های ستون مهـره‌ای همـراه با آهکی شدن دیسك‌ها و رباط‌ها به طوری كه بیمار شبیه چوب بستنی یا نی خیزران خشك می‌شود.

درمان‌های رایج شامل تمرین‌های بدنی، مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئید، تزریق داخل مفصلی كورتیكواستروئیدها و فیزیوتراپی است.

زنبوردرمانی باعث کاهش روند التهاب، كاهش درد و افزایش توان حركتی مفاصل آسیب دیده شود و به طور كلی از پیشرفت بیماری جلوگیری می‌كند. زهر زنبور باعث ایجاد اثرات ضد التهابی، حساسیت زدایی، كاهش درد و همچنین بهبود گردش خون و كاهش دهنده تورم است. زهر زنبور را می‌توان مستقیماً با نیش زنبورها در نقاط فعال بیولوژیك و در بالای مناطق  دچار برآمدگی مفاصل وارد بدن نمود.

مطالعه‌ی موردی

تشخیص : 2 بیمار 44 تا 48 ساله با درجات مختلفی از بیماری اسپوندیلیت انكیلوزان تحت مداوا قرار گرفتند. قبل از زنبور درمانی كلیه‌ی بیماران دارای درد مزمن و محدودیت حركتی در ستون مهره‌ای بودند و همه‌ی بیماران شیوه‌های متداول درمانی را بدون گرفتن هیچ گونه نتیجه‌ای برای چندین سال آزموده بودند.

درمان : برای بیماران 6 ماه(50 جلسه) مداوا با زهر زنبور تجویز گردید و در كنار آن بیماران از فرآورده‌های زنبور عسل نظیر عسل و بره موم و گرده گل نیز استفاده می‌کردند.  

نتایج : در طول دوره‌ی درمان بیماران بهبود قابل ملاحظه‌ای در فعالیت‌های كاری و كاهش درد  مشاهده گردید. همچنین بعد از تكمیل درمان، بهبود چشمگیری در حرکات فعال و غیر فعال و كاهش اسپاسم  ماهیچه‌ای در سطوح  برآمده‌ی دردناك داشتند.این دو بیمار به مدت 6 و 7 سال بیمار بودند. دریافتیم كه بیماران جوان‌تر با طول مدت كوتاه‌تر بیماری، پاسخ بهتری به درمان می‌دهند. در نتیجه پیشنهاد می‌كنیم درمان در مراحل اولیه صورت گیرد زیرا موثرتر واقع خواهد شد.

 

دکتر حمید رضا موسوی روماتولوژیست و عضو کادر درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

مهندس سید مظاهر سیدی کارشناس واحد تحقیقات زنبور عسل مرکز تحقیقات کشاورزی

منبع : پوستر ارائه شده در دومین همایش ملی مراقبت و درمان بیماران با طب مکمل و جایگزین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان 28 لغایت 30 مهر 1389

آمار وبلاگ

  • کل بازدید : 244431
  • بازدید امروز :1322
  • بازدید دیروز : 12743
  • بازدید این ماه : 135244
  • بازدید ماه قبل : 137422
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :