تبلیغات
زنبور درمانی و فواید زنبور عسل - عسل درمان بیماریهای روحی و رفتاری انسان

زنبور درمانی و فواید زنبور عسل

زنبور آفریده ی شگفت آور خالق هستی

امزوزه عسل نه تنها از غذاهای بسیار مفید جوامع بشری تلقی می‌شود بلکه بهنوان دارو در درمان بسیاری از بیماریها از جمله اختلالات گوارشی پوستی عصبی و .... از آن استفاده می‌شود. مطلب در خصوص اثرات درمانی عسل بسیار زیاد بوده و خارج از این بحث است. در این مقاله سعی شده تا بیشتر به آثار روحی و رفتاری مصرف عسل در انسان بپردازیم.

مطالعات نشان داده که افراد شرور بداخلاق جانی وبزهکار کمتر در طول عمر عسل مصرف می‌کنند و در مقابل افراد متواضع خوش اخلاق و مهربان سرانه عسل بیشتری دریافت داشته‌اند.

با استناد به قرآن مجید خداوند به زنبور عسل وحی کرد که از شهد گلها مصرف کند و متواضعانه راه پروردگارش را بپیماید و این تواضع بواسطه مصرف عسل توسط انسان در او نیز تجلی می‌کند و صفات خوب انسانی از جمله تواضع ادب مهربانی در انسان نیز نهادینه می‌شود.

دلایل علمی این موضوع را این گونه میتوان انگونه بیان کرد که طبق تحقیقات بسیاری از بیماری‌های وابسته به استرس در انسان بر اثر تولید بیش از حد كورتیزول پیش می‌آید. كورتیزول سوخت و ساز گلوكز را در بدن کنترل می‌كند و این كار به نوبه‌ی خود باعث مهار سوخت و ساز چربی می‌گردد. وقتی كه مسیرهای انرژی در هر یاخته‌ای مهار گردد و گلوكز و چربی مورد سوخت و ساز قرار نگیرد، بدن (تحت رهبری مغز) آغاز به تجزیه پروتئین‌های حیاتی می‌كند و این عمل را نومیدانه جهت بقای سلول به انجام می‌رساند. این فروپاشی عملكرد سلولی فعال شده به وسیله‌ی استرس خود را به شكل بیماری‌های مختلف در بافت‌های گوناگون نشان می‌دهد؛ برای نمونه تخریب اعصاب كه نتیجه‌ی آن از دست دادن حافظه و دیگر نقایص شناختی در سلول‌های مغزی و ضعف بافت ماهیچه‌ای و پوكی استخوان در بافت استخوانی است.

فلورا فلاون‌های موجود در عسل سیگنال‌های سلولی آبشار گونه‌ای را در همه‌ی سلول‌هایی پدید می‌آورند كه با مهار سوخت و ساز انرژی با میانجیگری كورتیزول مخالفت می‌نمایند. آنها در انتهای مخالف طیف انرژی عمل می‌كنند. عسل، پس از خورده شدن و جذب در سر آغاز این طیف شروع به كار می‌كند. فلورا فلاون‌های یافت شده در عسل در سطح سلول عمل می كنند تا سوخت و ساز انرژی را بهبود بخشند و یاخته‌هایی را كه به شكل بهینه عمل نمی‌كنند جانی تازه بخشند. به سخن دیگر  فلورال فلاون ها با همه‌ی استرس‌های مدرن استرس انگیخته‌ی ناشی از فروپاشی سوخت و ساز انرژی، هم در بدن و هم در روان به مبارزه برمی‌خیزند. دوستان ما، زنبورهای عسل، این مواد معجزه آسا را از طریق عسل كه از شهد بسیاری از گل‌ها به دست آمده به ما منتقل می‌كنند.  در مجموع باید گفت که عسل نه تنها شفای جسم و جان است بلکه مشکلات روحی روانی و رفتاری را هم درمان می‌کند.

دکتر محمد علی نجفی متخصص مغز و اعصاب و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

سید مظاهر سیدی کارشناس ارشد مرکز تحقیقات کشاورزی اصفهان

منبع : سخنرانی ارائه شده در دومین همایش مراقبت و درمان با طب مکمل و جایگزین- دانشگاه علوم پزشکی اصفهان 28 لغایت 30 مهر 1389

آمار وبلاگ

  • کل بازدید : 244431
  • بازدید امروز :1322
  • بازدید دیروز : 12743
  • بازدید این ماه : 135244
  • بازدید ماه قبل : 137422
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :