تبلیغات
زنبور درمانی و فواید زنبور عسل - بیماری ام.اس و یبوست

زنبور درمانی و فواید زنبور عسل

زنبور آفریده ی شگفت آور خالق هستی

چهارشنبه 17 شهریور 1389

بیماری ام.اس و یبوست

نویسنده: سید غفار سیدی   طبقه بندی: زنبور عسل، بیماری MS، 

ام.اس و یبوست

یبوست شایعترین عارضه گوارشی ام اس می باشد .علل ساده آن عادات نامناسب غذایی،  کاهش فعالیت بدنی و حتی افسردگی در بیماران ام اس می باشد . كلیه عوامل ذكر شده می توانند در عملكرد طبیعی دستگاه گوارش اختلال ایجاد نمایند . همانطوریكه داروها و مكمل های غذایی ذكر شده در بخش قبل نیز می توانند شرایط را دشوارتر نمایند، اما ممكن است علت مهمتری از عوامل ساده ذكر شده وجود داشته باشد .

 ام اس با تأثیر بر غلاف میلین  و تخریب آن در اعصاب مغز و نخاع رشته های عصبی را برهنه كرده و حالتی مشابه مدار کوتاه الكتریكی ایجاد می كند كه در كار ارسال پیامها از روده به مغز و بازگشت پاسخ  مغزی اختلال ایجاد می شود . عوارض شایع ام اس مانند مشكلات حركتی یا خستگی مزمن نیز مزید علت می شوند . تضعیف عضلات جدار شكم نبز در كارایی و عملكرد طبیعی روده مؤثر می باشد .                                

 افراد مبتلا به ام اس با سفتی عضلانی  و اسپاسم نیز گریبانگیر هستند. اگر عضلات كف لگن دچار انقباضات شدید شوند و شل نگردند ، عملكرد طبیعی دفع در روده دچار اختلال می شود. برخی دیگر از افراد مبتلا به ام اس واكنش روده بزرگ را ندارند ، یعنی پس از صرف هر وعده غذایی روده بزرگ آنان افزایش حركت و فعالیت پیدا نمی كند و سرانجام برخی از بیماران ام اسی  سعی می كنند با محدودبت مصرف مایعات مشكلات ادراری خود راكمتر كنند كه این امر یبوست را تشدید می نماید. از آنجاییكه مشكلات ادراری  جزو عوارض شایع ام اس می باشند ، قبل از حل مشكلات گوارشی مشكلات ادراری را  با پزشك خود در میان گذارید تا درمان شوند .

 به یاد داشته باشید همیشه مایعات كافی بنوشید و مشكلات را هرچه زودتر بر طرف كنید زیرا تأخیر در حل مشكلات علاوه بر بیشتر كردن ناراحتی ، عوارض بعدی را نیز افزوده می كند . با تشدید یبوست  و اضافه شدن مدفوع در راست روده فشار زیادی بر برخی از قسمتهای دستكاه ادراری وارد می شود . علاوه بر آن راست روده تحت كشش پیامهایی را به نخاع  مخابره می فرستد كه در عملكرد طبیعی مثانه اختلال ایجاد می كنند . یبوست می تواند اسپاسم عضلانی را تشدید كرده و راه رفتن را با مشكل مواجه نماید و سر انجام یبوست می تواند ناراحت كننده ترین عارضه روده ای یعنی بی اختیاری مدفوع را سبب شود

آمار وبلاگ

  • کل بازدید : 244431
  • بازدید امروز :1322
  • بازدید دیروز : 12743
  • بازدید این ماه : 135244
  • بازدید ماه قبل : 137422
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :