تبلیغات
زنبور درمانی و فواید زنبور عسل - کورتون و عوارض آن

زنبور درمانی و فواید زنبور عسل

زنبور آفریده ی شگفت آور خالق هستی

چهارشنبه 17 شهریور 1389

کورتون و عوارض آن

نویسنده: سید غفار سیدی   

كورتون‌ و عوارض آن

 

نویسنده : دكتر علی اخوان –  روزنامه جام جم شماره 2562  مورخه 28-2-88

كورتون‌ها داروهای بسیار محبوبی بین پزشكان و بیماران هستند.زیرا علائم را بخوبی كاهش می‌دهند و بسیار نیز پر استفاده هستند. اما متاسفانه گاهی بدون توجه به عوارض آن به صورت بی رویه استفاده می‌شوند. این مساله تا جایی پیش رفته كه دگزامتازون (نوعی كورتون) تزریقی شایع ترین داروی تجویزی در كل نسخ دارویی كشور است و كمیته كشوری تجویز و مصرف منطقی داروی وزارت بهداشت معتقد است این میزان تجویز دگزامتازون با جمعیت كشور و وضعیت اپیدمولوژیك بیماری همخوانی ندارد. اما این داروهای محبوب می‌توانند عوارض جانبی زیادی داشته باشند. عوارض داروهای كورتونی به میزان و مدت مصرف آنها بستگی دارد. هرچه مقدار و مدت درمان بیشتر باشد عوارض آن بیشتر خواهد بود. در زیر برخی از عوارض این داروها آورده شده است. توجه داشته باشید پزشكان با توجه به منافع و زیان‌های دارو تصمیم به تجویز آن می‌گیرند بنابراین هیچ گاه دارو را سرخود مصرف نكنید و هیچ گاه نیز درخواست تجویز دارو از پزشك خود نكنید.
      
    10 عارضه كورتون

     1. پوكی استخوان: كورتون مانع فعالیت سلو‌ هایی می‌شود كه در استخوان سازی و رسوب كلسیم در استخوان ها نقش دارند. از سوی دیگر از جذب كلسیم در روده جلوگیری می‌كند. در نتیجه كلسیم از استخوان‌ها برداشته می‌شود و به درون خون راه می‌یابد. این دو فرآیند موجب پوكی استخوان می‌شوند. در افرادی كه از این داروها استفاده می‌كنند لازم است برای پیشگیری از بروز عوارض، مصرف لبنیات در رژیم غذایی وجود داشته باشد و در صورت نیاز از مكمل‌های كلسیم هم استفاده شود.

 2. چاقی: افزایش بی‌رویه اشتها از دیگر عارضه‌های جانبی كورتون است و به همین دلیل به كسانی كه تحت درمان با كورتون قرار دارند توصیه می‌شود كه غذاهای كم كالری مصرف كنند.
    3. تورم: كورتون‌ها اغلب موجب دفع پتاسیم و جذب سدیم می‌شود. مصرف نمك سدیم در این بیماران می‌تواند موجب ادم و تورم شدید شود. رژیم غذایی چنین افرادی باید در حد امكان بدون نمك طعام باشد.

    4. مشكلات چشمی: مصرف طولانی كورتون شانس ابتلابه آب مروارید و گلوكوم (آب سیاه) را نیز زیاد می‌كند.

    5 . اختلال حافظه: مطالعات جدید نشان داده است بامصرف كورتون فعالیت‌های مربوط به حافظه درازمدت مانند استعداد یادگیری، یادآوری سریع و یادآوری با تاخیر كاهش می‌یابد . بیشتر این فعالیت‌ها در طول 10 روز بعد از قطع دارو به حالت اول برمی‌گردد . اگرچه زمان بیشتری به طول می‌انجامد تا یادآوری سریع به حالت عادی برگردد .

    6 . قرمزی پوست: استفاده از پمادهای حاوی كورتون شاید به سرعت التهابات پوستی را درمان كند اما استفاده طولانی از آن موجب قرمزی پوست می‌شود. استفاده طولانی مدت از كورتون باعث نازك شدن پوست و گشاد شدن رگ‌های زیرپوست می‌شود كه پیامد آن قرمزی پوست است.
    7. یكی از عوارض استفاده زیاد از كورتون‌ها افزایش میزان چربی است. این حالت به علاوه تورم بدن باعث پف كردن فرد شده و علامتی به نام صورت ماه ایجاد می‌كند. البته صورت از لحاظ زیبایی مثل ماه نمی‌شود بلكه مثل ماه گرد می‌شود.

    8 . استفاده مكرر از كورتون باعث تحلیل رفتن عضلات می‌شود. به دلیل تخریب پروتئین‌های بدن، پروتئین غذایی فرد باید حتی الامكان بالاباشد.

    9. استفاده از مقادیر بالای كورتون موجب افزایش احتمال نوع خاصی از بی نظمی ضربان قلب كه یكی از عوامل اصلی سكته مغزی است، می‌شود.

    10. علاوه بر اینها استفاده از كورتون می‌تواند موجب سردرد، سرگیجه، عصبانی شدن، افسردگی، هیجان پذیری، اختلال خواب، جوش غرور، رشد موهای زاید، ناراحتی معده، افزایش فشار خون، تاخیر در بهبودی بیماری‌های عفونی و زخم‌ها، درد یا ضعف عضلانی، افزایش تعریق، تشنگی شدید، كبودشدگی غیرطبیعی و اختلال در قاعدگی زنان نیز بشود.

 

 

آمار وبلاگ

  • کل بازدید : 244431
  • بازدید امروز :1322
  • بازدید دیروز : 12743
  • بازدید این ماه : 135244
  • بازدید ماه قبل : 137422
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :